AKADEMIA DLA RODZICÓW 2023 RODZIC-DZIECKO-RODZINA

Od 27 marca przy wsparciu Urzędu Miasta #poznanwspiera oraz współorganizacji Centrum Inicjatyw Rodzinnych rusza nasz bezpłatny cykl SEMINARIÓW KOMPETENCJI WYCHOWAWCZYCH.

W tym roku będziemy spotykać się w Centrum Inicjatyw Rodzinnych ul. Ratajczaka 44 w godzinach 16.30 – 18.00 w jeden poniedziałek miesiąca.

Uwaga Rodzice – na warsztaty można przychodzić z dziećmi, które podczas zajęć będą pod opieką doświadczonej animatorki.

W tym roku Akademię poprowadzi Agnieszka Koluch-Horbowicz, trenerka Familylab, praktyczka IFS, która o sobie pisze tak:

Jestem dziś spełnioną mamą ośmiolatka i pięciolatki, prowadzę seminaria i warsztaty dla rodziców oraz indywidualne sesje IFS dla dorosłych.

Jednak nie zawsze tak było… Po urodzeniu pierwszego dziecka nie potrafiłam zaufać sobie – miałam wewnątrz tak dużo głosów i do tego bywały sprzeczne ze sobą, a komunikaty, które otrzymywałam z zewnątrz mówiły coś jeszcze innego. Szarpałam się ze sobą kilka lat – po drodze wertując setki rodzicielskich książek, godzinami słuchając wykładów i biorąc udział w przeróżnych warsztatach. Na tej drodze są 3 przystanki, które skierowały mnie tam, gdzie najbardziej potrzebowałam zostać skierowana. Pierwszy to Jesper Juul i Familylab. Drugi to Porozumienie bez Przemocy (NVC). A trzeci to System Wewnętrznej Rodziny (IFS). Wszystkie skierowały mnie nie tyle do lepszego zrozumienia moich dzieci, tylko do kogoś, kto moim dzieciom jest niezbędny – czyli do mnie samej. Do mojego wnętrza, do moich głęboko skrywanych emocji, do moich potrzeb, które od lat krzyczały o to, by je zaspokoić. Dopiero po połączeniu się ze sobą samą jestem w stanie być dla moich dzieci taką mamą, jakiej potrzebują – biorącą odpowiedzialność za swoje życie, żyjącą pełnią siebie i niczego nie udającą.

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW PRZEZ FORMULARZ za końcu strony

 

DATY I TEMATY SPOTKAŃ

 

SPOTKANIE 27 marca 2023 godzina 16.30:

Na tym spotkaniu zostaną poruszane dwa tematy:

  1. Dobrostan rodzica jako baza dobrego rodzicielstwa
  2. Zmęczenie odpowiedzialnością – jak odpoczywać

 

Kiedy stajemy się rodzicami bardzo często na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby dziecka. Jest to niezbędne, kiedy dzieci są niemowlętami. Po tym czasie to bardzo ważne, aby przywracać równowagę między troską o własne potrzeby a potrzebami dziecka. Dobrostan rodzica tworzy podwaliny poczucia bezpieczeństwa dziecka, dlatego to niezmiernie ważne, aby wiedzieć, jak dbać o siebie – nie tylko z doskoku, ale także na co dzień. Na tym spotkaniu dowiesz się nie tylko, jak odpoczywać, ale także jak dążyć do równowagi między potrzebami rodziców i dzieci.

 

SPOTKANIE 17 kwietnia 2023 godzina 16.30:

Jak złość przekuć w siłę

Słyszałaś kiedyś o tym, że „złość piękności szkodzi” albo, że „dziewczynki się nie złoszczą”? Otóż, prawda jest taka, że złoszczą się i to bardzo! A dużo bardziej niż złoszczenie się szkodzi nam tłumienie i wypieranie tego uczucia. Radzenie sobie ze złością wcale nie oznacza tego, że nie będziemy doświadczać tego uczucia, albo w każdej chwili będziemy potrafili się uspokoić, czy też opanować. Wręcz przeciwnie. Radzić sobie ze złością – to umieć odczuwać złość i w zdrowy sposób czerpać z niej energię, traktować ją z ciekawością, dawać jej przestrzeń i odczytywać, jakie informacje niesie. Zapraszam Cię do wspólnego odkrycia mocy, która kryje się w twojej złości.

 

SPOTKANIE 15 maja 2023 godzina 16.30:

Jesteś OK takim rodzicem, jakim jesteś – o poczuciu własnej wartości mamy i taty

Podczas tego spotkania zostaną omówione różnice między poczuciem własnej wartości a pewnością siebie. Porozmawiamy o tym, jak to pierwsze możemy rozwijać u siebie, jeśli nasze dotychczasowe doświadczenia ukształtowały w nas raczej przeciwne przekonanie i czujemy się wciąż niewystarczająco dobrzy (w rodzicielstwie, w pracy, w związku). Opowiemy też o tym, jaki wpływ ma nasze poczucie wartości na dzieci.

 

SPOTKANIE 5 czerwca godzina 16.30:

Bez stresu z dzieckiem przy stole – aby dzieci miały zdrowy stosunek do jedzenia

Twoje dziecko nie chce jeść?
A może je nie to co byś chciał(a)?
A może je za dużo?
Martwisz się, że ma nieodpowiednie nawyki żywieniowe?
Nie je warzyw?
Ciągle ma ochotę na słodycze?
Chciałbyś aby miało zdrowy stosunek do jedzenia w przyszłości?

Podczas tego spotkania omówione będę działania przyczyniające się do tego, by posiłki z dzieckiem były radosne i przyjemne dla wszystkich. Omawiamy rolę dorosłego, jako towarzysza dziecka w temacie jedzenia oraz wpływ poczucia własnej wartości dziecka na tworzenie się jego nawyków żywieniowych. Podczas spotkania nie poruszamy kwestii dietetyczno-zdrowotnych, a jedynie przyglądamy się kwestii jedzenia, rodzinnych posiłków przez pryzmat rodzicielskiej odpowiedzialności.

 

SPOTKANIE 19 czerwca o godzinie 16.30:

Złość i agresja dzieci

Na tym seminarium mówimy o agresji i agresywnych zachowaniach dzieci i młodzieży.
Poruszana tematyka to między innymi:
– czym jest agresja i jakie są przyczyny jej występowania u dzieci
– jak reagować, gdy dzieci przejawiają zachowania agresywne
– oceny moralne, a zrozumienie zachowań agresywnych.

„Zachowania agresywne u dzieci nie są przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Czasami wskazują na chwilową frustrację, innym razem na głębszy problem. Na dorosłych spoczywa obowiązek zrozumienia tego przekazu oraz nauczenie dzieci przekształcania agresji w konstruktywne działanie” – Jesper Juul

 

SPOTKANIE 4 września o godzinie 16.30:

Jak wspierać dzieci na ścieżce edukacyjnej – co buduje motywację dziecka do rozwoju i nauki

Porozmawiamy o tym, jak mądrze wspierać dziecko, aby radziło sobie jak najlepiej z edukacją, rozwojem i motywacją do nauki.

Poruszymy takie tematy:

– jak dzieci się uczą i jak możemy wspierać ten proces
– po czyjej stronie stawać w konfliktach dziecka z nauczycielami?
– kto jest odpowiedzialny za zadania domowe?
– jak mądrze przekazywać dzieciom odpowiedzialność za szkołę?
– co wspiera motywację wewnętrzną dzieci?

„Kiedy nasze dzieci odnoszą sukcesy w szkole, w pracy, w małżeństwie i w roli rodziców, najczęściej nas nie potrzebują. Potrzebują nas wtedy, gdy jest im ciężko. Nie potrzebują przy tym, abyśmy im mówili, jakie mają być. Potrzebują nas, aby ustalić, kim tak naprawdę są.”
Jesper Juul

 

SPOTKANIE 18 września o godzinie 16.30:

Dziecko w epoce smartfona

Dzisiejszy świat bardzo trudno jest wyobrazić sobie bez nowych technologii – smartfonów, tabletów, komputerów. Jest to trudne zarówno dla dorosłych, którzy bardzo często poza rozrywką i „byciem na bieżąco” wykorzystują media do pracy, ale także dla dzieci – dla których smartfon często jest synonimem dobrej zabawy.
Z jednej strony cieszymy się, kiedy dwu- czy trzylatki uczą się obsługi tych urządzeń i przychodzi im to z taką łatwością. Z drugiej – niepokoi nas, jak wiele czasu bez przerwy dzieci są w stanie spędzić przed ekranem i jak wielki bunt rodzi w nich to, kiedy ten ekran im zabieramy. Jednak bardzo często sami również przyczyniamy się do przekazywania dzieciom wątpliwej jakości nawyków, kiedy na przykład włączamy piosenkę z komórki, aby dziecko przestało płakać, czy dajemy tablet, aby w spokoju zjadło.
Potem, gdy dzieci są starsze – również borykamy się między lękiem przed uzależnieniem (i wtedy często nadmiernie limitujemy im korzystanie z wszelkich technologii) a lękiem przed odebraniem im narzędzia budowania kontaktu z rówieśnikami (i wtedy często mamy trudności z jakimkolwiek limitowaniem). Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak rozwiązać temat korzystania z mediów w sposób, który będzie sprzyjał całej rodzinie?

Poruszane tematy to między innymi:

  • jak i kiedy mądrze wdrażać dzieci w świat technologii?
  • za co w temacie mediów odpowiedzialność mogą wziąć dzieci?
  • jak poradzić sobie z trudnościami wokół zarządzania czasem korzystania z technologii?
  • wpływ technologii na rozwój dziecka?
  • kiedy zaczyna się uzależnienie?
  • jakie przekonania utrudniają nam wprowadzenie zdrowych nawyków korzystania z technologii

 

SPOTKANIE 16 października godzina 16.30:

Na tym spotkaniu będą poruszane dwa tematy:

  1. Co buduje równowagę i harmonię w rodzinie – o rodzinie jako systemie.
  2. Przywództwo w rodzinie – jak je objąć i na czym polega?

 

Twoje dzieci cię nie słuchają? Chciałbyś, aby zrozumiały twoje decyzje? Tęsknisz za większą harmonią w rodzinie? To nie dzieci mają rozumieć Ciebie, tylko Ty masz rozumieć dzieci. Pełne miłości przywództwo w rodzinie spoczywa na dorosłych. Aby dorośli mogli dobrze wykonywać swoje zadania potrzebują też umiejętnie dbać o siebie i swoje zasoby.

Dzięki temu spotkaniu:
– dowiesz się, na czym polega pełne miłości przywództwo w rodzinie
– otrzymasz praktyczne wskazówki, jak dbać o siebie i zrozumiesz, jak twój system wewnętrzny wpływa na harmonię w rodzinie
– poznasz sposoby na rozładowanie wewnętrznych polaryzacji w rodzinie

 

SPOTKANIE 20 listopada o godzinie 16.30:

Rodzina to relacje – jak dbać o relacje? Wpływ relacji między rodzicami na dzieci i rodzinę – niezależnie od tego czy są razem czy nie

Podstawą dobrych relacji z innymi są dobre relacje ze sobą. Jednak jak zbudować relację ze sobą? Co robić, żeby ją wzmacniać? Jak zrezygnować z nawykowego „dowalania sobie” i okazywania sobie surowości? Tego wszystkiego dowiesz się na tym spotkaniu oraz poznasz techniki tworzenia przyjaznej relacji ze sobą.

Dobre relacje bazują także na umiejętności słuchania drugiego człowieka. Dowiedz się, jak nie tylko słuchać, ale też usłyszeć perspektywę drugiego człowieka. Uważne słuchanie to podstawa wspierania innych – tak dzieci, jak i naszych partnerów.

 

SPOTKANIE 4 grudnia o godzinie 16.30:

Przekonania rodzicielskie i ich wpływ na nasze życie rodzinne

Dobra mama zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka. Dobry rodzic potrafi sprawić, żeby jego dziecko było szczęśliwe. Dzieci powinny słuchać rodziców. Wierzysz w powyższe stwierdzenia? A czy one służą tobie czy raczej utrudniają? Moc naszych przekonań i ich wpływu na nasze życie jest ogromna. Dowiedz się więcej, odkryj jakie masz przekonania i jak te, które ci nie służą przetransformować na bardziej służące.

 

Formularz zgłoszeniowy (wszystkie pola są wymagane)
Informujemy, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres kontakt@strefarodziny.org spod adresu, którego zgoda dotyczy. Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.
reCAPTCHA is required.