"Strefa Rodziny" | Akademia Rodzica – cykl bezpłatnych warsztatów dla rodziców
22162
post-template-default,single,single-post,postid-22162,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-4.4,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Akademia Rodzica – cykl bezpłatnych warsztatów dla rodziców

Nie wiesz co robić, kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem? Masz trudności ze stawianiem granic swojemu dziecku? Zastanawiasz się jak chwalić dziecko, aby wzmocnić jego poczucie własnej wartości i pewności siebie? Szukasz radości życia w swoim rodzicielstwie? Interesujesz się w jaki sposób rozwijać talenty swojego dziecka i jaki ma typ osobowości? A może chcesz się nauczyć porozumiewać z dzieckiem w sposób uwzględniający wasze uczucia i potrzeby?
Jeśli brakuje Ci inspiracji do wprowadzania dobrych zachowań w codziennym życiu w rodzinie, to te i inne tematy będą realizowane przez Stowarzyszenie Strefa Rodziny w ramach całorocznego cyklu bezpłatnych warsztatów dla rodziców, dofinansowanego przez Miasto Poznań– „Akademia Rodzica”.
Warsztaty będą odbywać się w podane na plakacie i w wydarzeniach na portalu społecznościowym czwartki w godzinach 10.30-12 i 16.30-18.00 w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.
Istnieje możliwość zapewnienia jednego opiekuna dla grupy dzieci podczas warsztatu i w takim przypadku prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z takiej opieki oraz podania wieku dziecka.
Na spotkania wstęp jest wolny, ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o zapisy pod adresem:
kontakt@strefarodziny.org nie wcześniej niż trzy tygodnie przed każdym warsztatem.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 28 marca o godz.10.30 oraz o godz. 16.30.
Temat warsztatów: JAK WSPIERAĆ DZIECKO W ROZWOJU JEGO TALENTÓW.
Odpowiemy na pytania, które zainteresowania i umiejętności swojego dziecka warto rozwijać, aby osiągnął sukces, czy i jak może uczyć się łatwiej, mniejszym wysiłkiem – wykorzystując swoje wrodzone preferencje stylu uczenia się . A wszystko po to, by nauczyć się lepiej i bardziej harmonijnie wspierać rozwój swojego dziecka.

Kolejne- 11 kwietnia godz 10.30 i 16.30 – ROLA WSPÓŁCZESNEGO RODZICA I WYZWANIA Z TYM ZWIĄZANE
Na warsztacie zostaną omówione style wychowawcze oraz problemy, z którymi spotykają się rodzice na co dzień w kontaktach ze swoimi dziećmi, a także potrzeby współczesnych dzieci.

Co to są granice człowieka, jak je stawiać i po co? Jaka jest istota granic psychologicznych i jaki ma związek z postawą asertywną? Jak o nie dbać? Jaki to ma wpływ na jakość relacji? Zainteresowanych tymi zagadnieniami zapraszamy 18 kwietnia g. 10.30 i 16.30 – GRANICE RODZICA/GRANICE DZIECKA- TU WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA

 

9 maja g.10.30 i 16.30 – temat: ROLA EMOCJI W BUDOWANIU RELACJI .

To spotkanie poświęcone będzie tematyce emocji, czym są i po co? Zastanowimy się nad rolą emocji w naszym życiu, doświadczymy potęgi emocji w komunikacji podczas ćwiczeń. Dowiemy się jakie są emocje podstawowe oraz bardziej złożone, i jaki jest związek pojawiania się emocji ze względu na to, czy potrzeby zostały spełnione czy też nie zostały spełnione; dojdziemy do znaczenia wyrażenia: „dostawać wsparcie”

 

16 maja g.10.30 i 16.30 – JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI i WSPÓŁPRACY

To spotkanie przybliży nas do zrozumienia tego, co zachęca, a co zniechęca dzieci do samodzielności i do współpracy. Jakie są komunikaty zachęcające do samodzielności? Jakie wartości w życiu są ważne i które chcielibyście przekazać swoim dzieciom właśnie poprzez jasno sformułowane komunikaty? Przyjrzymy się swoim rodzicielskim komunikatom właśnie z perspektywy zachęcania do samodzielności oraz konsekwencjom braku samodzielności u dzieci. Dowiemy się jak zachęcać dziecko do współpracy, jak o niej rozmawiać.

 

6 czerwca g.10.30 i 16.30 to czas na DIALOG W RELACJI

Umiemy rozmawiać, ale czy potrafimy się komunikować? Czym jest dialog? Jaka jest jego rola w relacji?Najważniejsze zagadnienie w budowaniu relacji z dzieckiem i w każdej rodzinie oraz wspólnocie – klasowej, pracowniczej i każdej innej. Zacznijmy od komunikacji w rodzinie – jakie są korzyści wynikające z dialogu w rodzinie? Co jest niezbędne, by dialog mógł się pojawić? Chyba najważniejszy warsztat dla każdej rodziny.

 

13 czerwca g.10.30 i 16.30 – KOMUNIKACJA EMPATYCZNA W RODZINIE

Co to jest obserwacja i czym różni się od interpretacji? Jaki to ma wplyw na komunikację i relacje z innymi ludźmi, na jakość wspólnych rozmów? Jak stosować komunikację empatyczną w życiu? Jakie są jej ważne elementy? Jaka komunikacja buduje bliskośc i akceptację w rodzinie?

 

27 czerwca g.10.30 i 16.30 – KONSTRUKTYWNA POCHWAŁA

Nie każda pochwała przyczynia się do dobrego samopoczucia dziecka. Ważny jest sposób takiego chwalenia, który jest dla dziecka wzmacniający. Jaki jest wpływ konstruktywnej pochwały na jakość relacji między rodzicem a dzieckiem? To jest warsztat dla rodziców pragnących dowiedzieć się jak chwalić by przyczyniać się do wzmacniania poczucia własnej wartości oraz pewności siebie u dziecka;

 

29 sierpnia g.10.30 i 16.30 – ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW W RODZINIE

Czym jest konflikt? Jak można go wykorzystać w pozytywny sposób? Jak dostrzec potrzeby kryjące się pod konfliktami? Poznamy najczęstsze rodzaje konfliktów i sposoby ich rozwiązywania oraz rolę konfliktów w codziennym życiu. Nauczymy się rozwiązań adekwatnych wobec rodzaju konfliktu oraz jak wykorzystać konflikt w dobry sposób dla relacji .

 

5 września g.10.30 i 16.30 spotkamy się by nauczyć się: JAK ROZMAWIAĆ O SEKSUALNOŚCI Z DZIECKIEM

Podczas tego spotkania porozmawiamy o tym, jak rozmawiać o seksualności z dzieckiem. Jest to temat, który spotyka się z dużym zainteresowaniem rodziców, ponieważ w dalszym ciągu jest to tzw. trudny temat i wywołuje różne emocje wśród rodziców. Kto chce poznać punkt widzenia psychologa dziecięcego na temat rozmów z dziećmi o seksualności?

 

19 września i 5 grudnia g.10.30 i 16.30 – czas na POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA

Podczas tego warsztatu zostanie przedstawiony temat poczucia własnej wartości u dziecka: co to jest? co składa się na poczucie własnej wartości u dziecka? jak ją wzmacniać? jak budować? dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne w życiu? co się dzieje, kiedy jest niskie poczucie własnej wartości? czym różni się od pewności siebie?

 

3 października i 28 listopada g.10.30 i 16.30 – PRZEKONANIA DOTYCZĄCE RODZICIELSTWA – WSPIERAJĄ CZY UTRUDNIAJĄ

Za każdym nawykiem stoją przekonania, czyli myśli stałe, w które wierzysz. Problem pojawia się jeśli któreś nawyki lub przekonania dotyczące świata i innych utrudniają korzystanie z radości życia lub wpływają destrukcyjnie na relacje. Podczas tego spotkania przyjrzymy się przekonaniom dotyczącym rodzicielstwa i zobaczymy, które z nich są wzmacniające. Chcesz wzmocnić poczucie włąsnej wartości jako rodzica? Jesli tak to tu dowiesz się, które słowa wzmacniają , a które powodują frustrację.

 

10 października g.10.30 i 16.30 – JAK DALEGO PADA JABŁKO OD JABŁONI?

warsztat o zrozumieniu i zaakceptowaniu swojego dziecka

Podczas tego warsztatu rodzice poznają temperamenty i osobowości swoich dzieci, co ma służyć w doborze właściwych metod wychowawczych, ale również w codziennych sytuacjach – wybieraniu odpowiednich zabaw i metod nauki, w skutecznym komunikowaniu się .Poznanie osobowości swoich dzieci jest bardzo istotne,aby pogłębić zrozumienie i zaakceptowanie swoich dzieci.

 

17 października g.10.30 i 16.30 – MÓJ STRES W RELACJI Z DZIECKIEM

Omówienie wpływu doświadczanego stresu na jakość codziennego funkcjonowania i relacje pomiędzy członkami rodziny . Czym jest stres? Jak reagujemy na stres i jak wpływa na nasze funkcjonowanie? Jakie są środki zaradcze? Jak może się objawiać przeciążenie stresem u dzieci? Nauczymy się reagować na zachowania występujące z nadmiaru doświadczanego stresu u naszych dzieci.

 

21 listopada g.10.30 i 16.60 – CO ZAMIAST NAGRÓD I KAR

To spotkanie przeznaczone jest na omówienie tego, jak zwiększyć swoje szanse na współpracę nie stosując nagród i kar. Poznamy rozróżnienie pomiędzy nagrodą i świętowaniem, a także pomiędzy pochwałą a wyrażaniem uznania. Ponadto zastanowimy się nad tym, jak radzić sobie z otaczającymi nas w świecie karami i nagrodami? Czy wiemy czym są potrzeby a czym strategie ich zaspokajania? Jak wiedza o tym może nam pomóc w trudnych dla nas sytuacjach? Poznamy także alternatywę dla stosowania kar.

 

Na zakończenie cyklu będzie spotkanie pt. RODZICE -RODZICOM – 19 grudnia o g.10.30

Spotkanie podsumowujące warsztaty w ramach projektu Akademia dla Rodziców Na tym spotkaniu rodzice podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w wprowadzaniu zmian w komunikacji z dziećmi. Podzielą się sukcesami i porozmawiają o porażkach. To czas na zadanie pytań pojawiających się w trakcie wprowadzania zmian, czy podzielenie się wątpliwościami co do procesu.

Strefa Rodziny jest przekonana, że warsztaty się spodobają wszystkim rodzicom. Zapraszamy.